IMG 5185 ad8af

   28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Основний закон – першу Конституцію новітньої Української держави. З прийняттям цього доленосного документа було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, визначено розподіл між гілками влади, зовнішньополітичну діяльність. Конституція врахувала історичний досвід українського народу та кращі світові традиції.
   Основний закон визначив найціннішим життя людини, її здоров’я, честь і гідність, надав кожному українцю можливості для самоорганізації, свободу слова та віросповідання.
   Україна має багатовікові конституційні традиції. Перша відома кодифікація права на українських територіях відбулася за часів Давньої Русі і була зафіксована в «Руській Правді» (ХІ–ХІІ століття).

Попередники сучасної Конституції це:

  • Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
  • Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.
  • Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
  • Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.

Нині Україна проходить чи не найважче за часи своєї незалежності випробування – на єдність та територіальну цілісність.
   Зберігаючи ключові принципи і положення, Конституція в сучасних динамічних історичних умовах повинна адекватно реагувати на глобальні зміни та виклики часу.
   До дня Конституції України у читальному залі нашої бібліотеки організована книжкова виставка, на якій представлена література з історії створення Конституції Української держави, основ конституційного ладу та конституційно-правового статусу людини.

   1749034012200 25076Щороку 5 червня у всьому світі відзначають Всесвітній день охорони довкілля. Ця подія, започаткована Організацією Об’єднаних Націй у 1972 році, покликана підвищити обізнаність про екологічні проблеми. Вперше відзначений у 1974 році Всесвітній день охорони довкілля став важливим моментом для обговорення нагальних екологічних питань, таких як зміна клімату, забруднення водних ресурсів, вирубка лісів та втрати біорізноманіття. Кожен рік ООН обирає нову тему та країну-організатора, яка стає центром святкування, що допомагає звернути увагу на конкретні екологічні проблеми.
   День довкілля – це нагадування про те, що кожен може зробити внесок: відмовитися від зайвого пластику, висадити дерево, підтримати місцеві екологічні проєкти . Все більше людей долучаються до ініціатив, сортування сміття та використання екологічно чистих ресурсів. У 2025 році це свято набуває ще глибшого змісту – в умовах воєнних викликів та екологічних загроз турбота про довкілля стає не лише справою професіоналів, а справжнім викликом для суспільства.
   У бібліотеці ЛНТУ імені проф. Віктора Божидарніка організована книжкова виставка «Екологія та збереження довкілля», на якій представлені книги та періодичні видання.

1000000771 acc8b

   Сьогодні 18 травня ми вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу, а також Дня памяті жертв політичних репресій. Депортація кримських татар з Криму відбувалася впродовж 18-20 травня 1944 року. За два дні з півострова радянські силовики насильно переселили до 194 тисяч осіб.

   Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам'ять мільйонів українців – жертв політичних репресій. Ця дата є болісною і скорботною для українського народу.

   Бібліотека ЛНТУ імені Віктора Божидарніка представила книжкову виставку «Позбавлені Батьківщини». Експозиція містить літературу, що розповідає про трагічну долю кримськотатарського народу, який став жертвою здійснюваного російсько-радянською імперією впродовж двох з половиною століть геноциду. Показані й охарактеризовані основні етапи цього геноциду та його наслідки, боротьба за свободу.

   5273952508294853672 3578dЩороку в третій четвер травня  відзначають Всесвітній день вишиванки. Цьогоріч він пройшов під гаслом: "Вишиваємо перемогу". Це особливе свято, адже для кожного з нас вишита сорочка, вишивка – це щось сокровенне та рідне. Традиційним це свято є і для нашого університету. 15 травня в бібліотеці імені Віктора Божидарніка відбувся захід «Вишита мудрість поколінь».

   Організатором заходу були працівники бібліотеки. Студенти групи ПТ (МСТ-14) Ченгевич Єгор та Тарасюк Назар продекламували вірші про вишиванку. Наталія Володимирівна Шкляєва, доцент, кандидат філологічних наук кафедри іноземної та української філології ознайомила прісутніх з історією Української вишиванки, знаками та символами української вишивки. Самарчук Віталій Федорович, старший лаборант кафедри комп’ютерної інженерії та безпеки продемонстрував фільм «Українська вишиванка». Бібліотека розквітла різноманітними кольорами та орнаментами! Майстрині ЛНТУ представили на виставці вишиті роботи, а також родинні реліквії, створені в період з 1930-2025 р.р.
   Вишиванка – це не просто одяг, це символ української ідентичності. У вишитій сорочці відображено духовне багатство нашого народу, його історія, традиції. Це – національний оберіг, символ, який єднає українців і презентує Україну у світі. Ми пишаємося тим, що з кожним роком до цього свята долучається все більше студентів та співробітників університету. Молодь має зберегти та передати у спадок символічну українську вишиванку.

5276351934724436570 705895276351934724436552 e6c5a5276351934724436560 05d01

  1747397144251 76dad Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, яке відзначається щороку в третій четвер травня. Свято не прив'язане до жодного державного чи релігійного. До нього може долучитися будь-хто, одягнувши вишиванку.
  
Вишиванка не просто красиве вбрання, це – уквітчана українська душа, красива, багата, наповнена любов’ю до всього світу.
   Свято вишиванки  це неймовірний день для українського народу. Цього дня тисячі людей підтримують одну з найголовніших традицій наших пращурів, одягаючи рясно вишиті сорочки.
   Зробіть простий вчинок, одягніть національне вбрання і йдіть на роботу, навчання, прогулянку! Ми єдині, а значить, перемогти нас неможливо.
   У бібліотеці організовано книжкову виставку «Вишиванка – душа України», на якій представлено матеріали про історію розвитку української вишиванки, роль і місце вишивки в оформленні народного одягу та житла.

   15 травня 2025 р. у читальному залі о 10:00 відбудеться творчій захід, присвячений всесвітньому Дню вишиванки "Вишита мудрість поколінь".
   Запрошуємо всіх бажаючих.