28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Основний закон – першу Конституцію новітньої Української держави. З прийняттям цього доленосного документа було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, визначено розподіл між гілками влади, зовнішньополітичну діяльність. Конституція врахувала історичний досвід українського народу та кращі світові традиції.
Основний закон визначив найціннішим життя людини, її здоров’я, честь і гідність, надав кожному українцю можливості для самоорганізації, свободу слова та віросповідання.
Україна має багатовікові конституційні традиції. Перша відома кодифікація права на українських територіях відбулася за часів Давньої Русі і була зафіксована в «Руській Правді» (ХІ–ХІІ століття).
Попередники сучасної Конституції це:
- Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
- Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.
- Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
- Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Нині Україна проходить чи не найважче за часи своєї незалежності випробування – на єдність та територіальну цілісність.
Зберігаючи ключові принципи і положення, Конституція в сучасних динамічних історичних умовах повинна адекватно реагувати на глобальні зміни та виклики часу.
До дня Конституції України у читальному залі нашої бібліотеки організована книжкова виставка, на якій представлена література з історії створення Конституції Української держави, основ конституційного ладу та конституційно-правового статусу людини.